Dudaklar Neden Çatlar?

10:39 Retro Dram 0 Comments


Merhaba,
şu dönemde kronik olarak yaşadığımız bir sıkıntının sebeplerini sizler için araştırdım ve yazmaya karar verdim.
Dudaklarımız neden çatlar?
Bunun birden çok sebebi olabiliyor, bir tek şeye bağlamadan maddeler halinde anlatmaya çalışacağım.
Mevsimler;
Cildimizde yağ bezleri olmasına rağmen dudaklarımızda yağ bezleri bulunmuyor bu yüzden kuru ve soğuk havalarda dudaklarımız kolayca çatlayabiliyor. 
Özellikle kuru cilde sahip insanlar bundan daha çok etkileniyorlar.
Güneş ışığı ise kuru havalar da olduğu gibi cildimizi kurutuyor. Özellikle karasal iklime sahip bölgelerde direkt güneşe maruz kaldığımız da dudaklarımızı çatlatabiliriz.
Su eksikliği,
Vucudumuz nem kaybı yaşadığında da kuruma problemiyle karşılaşabiliriz. Az su tükettiğimiz dönemlerde cilt nemini kaybettiği için kurumaya başlar ve eski canlılığını yitirir.
Alerji,
Eğer cildinizin kimyasallara karşı veya dış etkenlere karşı alerjiniz varsa özellikle dudakların hassas olmasından dolayı hemen reaksiyon gösteriyor .
Hastalık,
Cildinizin kendi rahatsızlığı yüzünden dudaklarımız çok sık çatlıyor olabilir. Çeşitli dermatolojik nedenlerden dolayı bu problemi yaşayabilirsiniz.
Bir diğer buna sebep olan neden ise burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığıdır.
Gün içinde burundan alınan nefes oranı düştükçe ağzınızdan çok fazla nefes almak zorunda kalabilirsiniz ve bu da dudakların kurumasına neden olabilir.

Veee herşeyden önce benim yazımdan sonra belirtmek istediğim bir şey var :)
Dudak çatlamanızın nedeni ne olursa olsun bu kronik bir hal aldıysa mutlaka doktorunuza danışın :) Ve kaliteli bir dudak kremi kullanmaya özen gösterin. Sonuçta bir kimyasal uygulanacak ve açık yaradır dudak çatlakları, kötü etken madde içeren üründen daha fazla etkilenmeniz mümkün.

Dudak çatlaklarına karşı nasıl önlem almalıyız bir sonraki yazımda yer alacaktır.
Sevgilerimle,
Retrodram

Instagram hesabım için : retrodram

Merhaba, şu dönemde kronik olarak yaşadığımız bir sıkıntının sebeplerini sizler için araştırdım ve yazmaya karar verdim. Dudaklarım...

0 yorum: